fbpx

4 powody dlaczego warto wdrożyć druk 3D w firmie

23 września 2019

Coroczny raport Sculpteo State of 3D Printing mówi, że 80% procent badanych firm z całego świata i przeróżnych branż  wdrożyło technologię druku 3D, a 93% mówi, że chce budować swoją przewagę konkurencyjną na bazie tej technologii. Te dane mówią same za siebie. Technologie przyrostowe są coraz częściej stosowane, a liczba aplikacji jest nie wiele mniejsza niż liczba firm, które ich używają. Na rynku polskim sytuacja jest trochę inna, ale robimy wszystko, aby dogonić resztę świata.Polski problem polega na ogólnym braku świadomości jak i po co druk 3D wdrożyć. Przedstawię teraz kilka powodów dlaczego warto to właśnie zrobić.
  1. Nie zostań w tyle
Druk 3D zaliczany jest do tzw. technologii eksponencjalnych – oznacza to, że jej rozwój będzie rosół zgodnie z tym wykresem:ExpRealTrudno powiedzieć gdzie jesteśmy w tym momencie, ale według mnie gdzieś między -1 a 0 na poziomej osi. Do tej pory w technologii druku 3D powstał nie jeden silnik odrzutowy i jesteśmy na dobrej drodze do druku 3D ludzkich organów. Sami wyobraźcie sobie co będziemy drukować za dziesięć lat. Warto być na czasie żeby nie obudzić się za parę lat z przysłowiową ręką w nocniku… 
  1. Twórz produkty unikalne i spersonalizowane
Mass customization to kolejne sformułowanie które przewija się w każdym raporcie o trendach w przemyśle. Generalnie rynek idzie w stronę dedykowanych produktów. Każdy chce mieć coś czego nikt inny nie ma, każdy chce mieć coś co będzie skrojone idealnie pod jego potrzeby. Druk 3D zaburza wszystkie dotychczasowe teorie ekonomii skali i zakresu. Teraz pojęcie serii produkcyjnej nabiera innego znaczenia, bo w serii każda wyprodukowana część może być inna i nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Dzięki technologii druku 3D tworzenie spersonalizowanych produktów jest znacznie łatwiejsze. 
  1. Jeszcze więcej radości z tworzenia
Technologia druku 3D zaburza dotychczasowe bariery dotyczące kształtu i geometrii przez co daje  projektantom dużo więcej miejsca na kreatywność. Inżynierowie mogą być jeszcze bardziej odważni w swoich projektach, bo mogą je szybko weryfikować drukując kolejne iteracje swoich szalonych pomysłów.Technologia druku 3D dodaje dynamiki i swobody do całego procesu tworzenia nowych produktów co sprawia, że możemy czerpać jeszcze więcej radości z naszej pracy.featue-3D-printed-shoes-by-united-nude-and-3D-systems-at-milan-design-week-2015-1-906x906
  1. Śpij spokojniej
Innym powodem na zaprzyjaźnienie się z technologią druku 3D jest to, że bardzo często jest ona ostatnią deską ratunku w krytycznych sytuacjach. Nie raz zdarzało nam się drukować coś dla naszych klientów “na wczoraj”. Czasami były to zastępcze części do maszyn rolniczych, czasami modele koncepcyjne produktów potrzebne do prezentacji przed inwestorem, innym razem 120 sztuk specjalnych oprawek do noktowizora. W każdym z tych przypadków druk 3D był jedyną technologią, która była w stanie uratować naszych klientów w sytuacjach podbramkowych.Powodów na wdrożenie druku 3D w firmie jest oczywiście więcej. Wymieniłem te, które są według mnie ważne, ale nie do końca oczywiste.

Zobacz czy jesteśmy w stanie Ci pomóc w Twoim projekcie.

Wypełnij formularz, my do ciebie oddzwonimy i powiemy czy możemy pomóc Ci zrealizować Twoje cele.

Zobacz czy jesteśmy w stanie Ci pomóc w Twoim projekcie.

Wypełnij formularz, my do ciebie oddzwonimy i powiemy czy możemy pomóc Ci zrealizować Twoje cele.