BRAK KOSZTÓW POCZĄTKOWYCH

Aby rozpocząć proces wytwarzania potrzebny nam jest jedynie model 3D. Dlatego rozpoczęcie produkcji nie wiąże się z kosztami startowymi, a projekt możemy zmienić na każdym etapie produkcji.

Krótki czas realizacji

Proces produkcji w technologiach przyrostowych jest prosty i nie wymaga żadnych narzędzi. Dlatego jesteśmy w stanie produkować części w krótkim czasie.

NOWY WYMIAR W PROJEKTOWANIU

Technologie przyrostowe eliminują dotychczasowe ograniczenia geometrii wytwarzanych części. Teraz możemy tworzyć unikatowe produkty o skomplikowanej geometrii, a co ważne nie będziemy za to dodatkowo płacić!

Wytrzmałość

Nasze części spełniają wszytskie wymogi wytrzmałościowe funkcjonalnych elmentów lini produkcyjnych. Kluczowe paramtery wytrzmałościowe części drukowanych w 3D to około 90% części wtryskiwanych o tej samej geometrii.

 

Przykładowe części z tworzyw sztucznych

CZĘŚĆ

ZASTOSOWANIE I WYMIARY

KOSZT I CZAS REALIZACJI 

KOMENTARZ

Złącze do elektorniki

25 x 25 x 13 mm

Technologia SLS

Materiał PA12

Kosz 29 PLN / szt. dla krótkiej serii

Czas realizacji 3-7 dni roboczych

Przy produkcji tych części w technologii wtrysku nasz Klient musiałby ponieść koszt około 10 000 PLN na stworzenie formy. Po wytworzeniu formy modyfikacje projektu nie byłyby możliwe. Technologia druku 3D umożliwia szybką produkcję części w nakładzie jaki jest potrzebny bez potrzeby zamrażania kapitału na produkcję formy.

Część lini produkcyjnej

Element formatowy

70 x 45 x 30 mm

Technologia FDM

Materiał ABS

Koszt produkcji dla 1 szt. 75 PLN / szt.

Dla krótkiej serii od 52 PLN / szt.

Czas realizacji 2-5 dni roboczych.

Zapotrzbowanie Klienta na takie części to około 2 – 4 szt. Geometria części jest skomplikowana (stworzna na podstawie skanu opakowania z którym ma współpracować na lini produkcyjnej), dlatego ustawienie maszyny CNC wymagłaoby dużo pracy. Wytrzmałościowo część spełnia wsztskie wymagania dla funkcjonalnych części pracujących na linii.

Chwytak do robota pick & place

90 x 55 x 64 mm

Technologia SLS

Materiał Poliamid PA12

Koszt produkcji dla 1 szt. 260 PLN / szt.

Dla krótkiej serii od 220 PLN / szt.

Czas realizacji 2-6 dni roboczych

Przy projektowaniu tej części inżynier wykorzystał możliwości technologii przyrostwoych prowadząc kanały na powietrze wewnątrz chwytaka. Stworzenie podobnej części w tradycyjnych technologiach wytwarzania byłoby niemożliwe lub ekonomicznie nieuzasadnione.

Część maszyny

Ślizg do korków

240 x 40 x 38 mm

Technologia FDM

Materiał ABS

Koszt produkcji dla 1 szt. 270 PLN

Dla krótkiej serii od 180 PLN / szt.

Czas realizacji 2-6 dni roboczych.

W tym przyadku wytworzenie części w technologii skrawania wiązałoby się z dużymi stratami materiału. Technologie przyrostowe przy gemoetraich tego typu pozwalają duże oszczędności materiału, przez co mają poztywny wpływ na środowisko naturalne.

Część linii produkcyjnej

Część formatowa

168 x 67 x 80 mm

Technologia FDM

Materiał ABS

Koszt produkcji dla 1 szt. 375 PLN

Dla krótkiej serii od 250 PLN / szt.

Czas realizacji 3-7 dni roboczych.

Przy częściach o większych rozmiarach gabarytowych koszty produkcji w technologii druku 3D zaczynją gwałtownie rosnąć (objętość części jest głównym czynnikiem wpływjącym na koszty produkcji). Jednak przy niektórych geomtriach koszty druku 3D są mniejsze, a czasy realizacji krótsze niż przy technologia tradycyjnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń do nas.

TEL. 601 375 295

 • Druk 3D vs. Technologia wtrysku

  Podstawowe różnice między technologią wtrysku a technologią druku 3D:

   • Przy wtrysku, aby rozpocząć pordukcję potrzebujemy formy wtryskowej, której koszt jest nieporównywlanie większy niż koszt pojedynczego wtryśnięcia. W rezultacie wtrysk jest opłacalny przy produkcji duże j liczby części. Przy druku 3D nie mamy żadnych kosztów początkowych natomiast koszt pojednuczej części jest znaczenie większy niż przy technologii wtrysku.
   • Raz wykonana forma wtryskowa jest bardzo trudno poddać modyfikacjom, a w większości przypadków jest to niemożlwie. W przypadku zmian w projekcie zazwyczaj msuimy jeszcze raz ponieść koszt wykanania formy. W technologiach przyrostowych możemy modyfikować projekty w dowolnym momencie i nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
   • Przy formowaniu wtryskowym czas realizacji jest determionowany przez czas wykonania formy, który zazwyczaj wynosi około kilku tygodni. Czas pojednyczych wtryśnięć jest natomiast stosunkowo krótki. W technologiach przyrostowych produkcje możemy zacząć od razu po akceptacji zamówienia, natomiast czas wykoniania pojedynczego detalu jest dużo dłuższy niż w przypadku wtrysku (od kilkudzisięciu minut do nawet kiludzisięciu godzin przy dużych gabarytach).
 • Technologia druk 3D vs CNC

   • Przy technologii skrawania czynnikami, które wpływają na cenę i czas realizacji zamówień to głównie stopień skomplikowania gemetrycznego (co przekłada się na liczbę operacji potrzebnych do wykonania części) oraz wymiary gabarytowe detalu. W technologiach przyrostowych koszty wytwrzania uzależnione są praktrycznie tylko od rozmiaru części. W wyniku tego części o skomplikowanej geometrii zazwyczaj opłaca się wytwarzać w technologiach przyrostowych.
   • W technologii druku 3D części tworzone są poprzez nakładanie na siebie kolejnych warstw materiału. W wyniku tego detale nie mają jednolotej struktury wewnętrzenj a ich wytrzmałość uzależniona jest od kierunku działania naprężeń. W technologii CNC części powstają z jednolitego bloku materiału, dlatego nie ma tam tego problemu.

Case studies

Cześci do maszyn spawających tworzywa sztuczne

Cześci do maszyn spawających tworzywa sztuczne

Firma Worktech
Części do lini produkcyjnych

Części do lini produkcyjnych

Firma Unilogo